Volt egy házaspárnak egy aranygyűrűje; ez a gyűrű varázsgyűrű volt, de ők nem ismerték csodálatos erejét, és eladták olcsó pénzen. Alig adták el, kezdett egyre rosszabbul menni a soruk, úgy elszegényedtek, hogy lassacskán már nem volt betevő falatjuk sem.
Volt azonban egy kutyájuk meg egy macskájuk, s a két állatnak is velük együtt kellett elszenvednie az éhséget, nyomorúságot. Sokat töprengett a kutya meg a macska, hogyan szerezhetnék vissza gazdáik szerencséjét. Együtt törték a fejüket a házaspár sorsának jobbra fordításán.
Végre a kutyának jó gondolata támadt. .
– Vissza kell szereznünk a varázsgyűrűt – mondta a macskának.
– A gyűrű egy kis dobozkában van elzárva – felelte a macska –, senki sem férhet hozzá.
– Fogj egy egeret – mondta a kutya –, az egér rágjon lyukat a dobozon, így kivehetjük a gyűrűt.
Tetszett az ötlet a macskának, fogott is egy egeret, el is indultak ahhoz a házhoz, ahol a dobozka állt. A kutya is elkísérte őket. Útközben egy nagy folyóhoz értek, és mert a macska úszni nem tudott, a kutya hátára kapaszkodott, így úsztak a túlsó partra. Végre megérkeztek az egérrel a célhoz.
Az egér lyukat rágott a dobozon, a gyűrűt kivehették.
A macska visszaindult a gyűrűvel. A folyónál várt rá a kutya, ismét a hátára vette, és átúszott vele a túlsó partra. Az út hátralévő részén azonban a macska nagy előnyre tett szert, mert míg a kutyának minden házat meg kellett kerülnie, addig a macska hatalmas ugrásokkal fenn termett a háztetőkön, így kerülők nélkül, egyenes úton megelőzte a kutyát, és azonnal átadta a varázsgyűrűt gazdáinak.
A gazda így szólt a feleségéhez:
– Ez a macska igazán jóravaló állat, etessük ezután mindig bőségesen, és gondoskodjunk róla mindenben, mintha csak a gyerekünk lenne!
A kutyát pedig, amint hazaért, szidni és ütlegelni kezdték, hogy csak csavarog, elkószál, és nem segített a macskának a gyűrű visszaszerzésében sem.
A macska közben a tűzhelynél lustálkodott és dorombolt, de egy szó nem sok, annyit sem szólt barátja védelmében.
Megharagudott ezért nagyon a kutya a macskára, és ha csak tehette, üldözőbe vette.
Azóta ellensége egymásnak a kutya meg a macska.
![]() A bajkeverő menyét |
![]() Tükrös Kata |
![]() Kutya-macska barátság |
![]() Civakodás |
![]() A gombakirály |
![]() Borsószem-hercegkisasszony |
![]() Cinegenaptár |
![]() A kisegér nagy utazása |
![]() A kacsa meg a kígyó |
![]() A molnár, a fia meg a szamár |
![]() A bűvös ásó |
![]() Mese a tündérfeleségről |
![]() A három kismalac |
![]() Az oroszlánfejű szamár |
![]() A nyúl meg a tavaszi hó |
![]() Miért alszik a medve télen? |
![]() Mi gyávább a nyúlnál |
![]() A róka mint pásztor |
![]() A szarvas aki magát csodálta |
![]() A kincset érő drága cicák |
![]() A teve meg az egér |
![]() A bátor tengelice |
![]() A csökönyös kiselefánt |
![]() Az ostoba és a furfangos |
![]() A tulipánná változott királyfi |
![]() A cinke meg a szél |
![]() A kék sakál |
![]() Palkó és a szamara |
![]() A nyúl és az elefánt |
![]() A kakas gúnyája |
![]() A kovács és a sárkány |
![]() Rókáné asszony keresztelői |
![]() Kinek szól a kakukk |
![]() Az „aranykezű” cipészmester |
![]() A három vándorlegény |
![]() A csuka büntetése |
![]() A fekete madár |
![]() A bugyelláris, a pipa meg a ... |
![]() A fecskék |
![]() A csillagruha |
![]() A gazdag szegénysége |
![]() Mese az eltévedt kisverébről |
![]() A bűvész és a lány |
![]() A mosómedve meg a csiga |